Güvenlik Soruşturması-Arşiv Araştırması Neden Olumsuz Gelir?-Neye Bakılır? MG HUKUK BÜROSU

Güvenlik Soruşturması-Arşiv Araştırması Neden Olumsuz Gelir?-Neye Bakılır? MG HUKUK BÜROSU

Güvenlik Soruşturması-Arşiv Araştırması Neden Olumsuz Gelir?-Neye Bakılır? MG HUKUK BÜROSU

Ayrıca zaten 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırması Kanunun’da nelere bakılacağı çok net yazılmış durumdadır. Bu bakılacak materyaller arasında hukuk dava dosyaları hiçbir şekilde yoktur. Böye bir şey başınıza gelebilir lakin sakın ağır depresyonlara girmeyin. Çünkü böyle bir idari işlemin hukuken geçerli olabilecek en ufak bir yanı yok ve idare mahkemesine açacağınız iptal davası ile hukuken maruz kaldığınız haksızlık geri alınabilir, telafi edilebilir, idari işlem iptal edilebilir. Son çalışılan iş yeri FETÖ’ye ya da başkaca diğer zararlı örgütlerin yönetiminde ise buralarda çalışan kişilerin halihazırda devlet memuru olabilmeleri çok zor. Zaten bu iş yerlerinde üst kademede çalışanların ezici çoğunluğu bu millete eziyet eden, zulmeden, ayrımcılık ve iltizamda, adam kayırmada çığır açan, hukuksuzlukta zirveleri zorlayan insan müsveddelerinden oluşuyor. Bencilce, egoistçe ve ahlaksızca daha da ötesi köhnemiş bir ideolojidir. Şu güne kadar gördüğüm çoğu işe yaramaz, parazit, asalak, amacı olmayan canlılar ne yazık ki bireycilerdi. (kollektivist olmaktan bahsediyorum)… Ne bireyci olun ne de sürünün bir ferdi\. En yeni ve popüler oyunları ilk sen deneyimle. bahsegel apk\. Gerekirse sokaklarda, Starbucks’larda yatın, ucuz ve kalitesiz hotellerde konaklayın ama yine de kendinizi buralara kaptırmayın, esir etmeyin, köle olarak tahsis ettirmeyin. Çünkü ülkemiz gündeminden de görebileceğiniz üzere bugün değil ise bile yarın öbür gün bunun acısı çıkabilir. Mevcut kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesidir.

İyi haber ise olumsuz gelecek olsa da dava ile geri dönme şansınız var. Neticede bu kabahati işlediğinizi dair kamu görevlileri, komiserler, zabıtalar ya da diğer kolluk kuvvetleri; düzenlemiş oldukları tutanaklara imza atmak suretiyle şahit olmaktadırlar. Arkadaşlar dua edelim de istihbarat kuruluşları telefonlarımızın ekranlarını da izlemiyordur. Aksi halde çoğu kişiyi cinsel şeyler yapmaktan (böyle acemice yazdım çünkü aynen böyle aratmışsınız yüce Google’da) fişleyebilirler. Bu yukarıdaki mesele tillahına kadar, başından sonuna kadar tartışmalı arkadaşlar. Yani ben derim A; Ahmet der B ve her ikisi de doğru kabul edilebilir. İşte bundan dolayı telefonda şaka yaparken bile dikkatli olmakta fayda var. Mesela kötü bir adam taklidi yapsanız veya arkadaşınıza bir suç işlediğinizden cihetle trollemelerde bulunsanız başınız ileride belaya girebilir. Biliyorum korkunç ama mevzuat ortada, ben yazmadım bu mevzuatı.

  • Çünkü böyle bir idari işlemin hukuken geçerli olabilecek en ufak bir yanı yok ve idare mahkemesine açacağınız iptal davası ile hukuken maruz kaldığınız haksızlık geri alınabilir, telafi edilebilir, idari işlem iptal edilebilir.
  • Aksi kabulde bu mesele iyice içinden çıkılmaz bir hale gelir.
  • Mesela kişi hakkında farklı tarihlerde işlenildiği iddia edilen “kumar oynama” kabahatinden 4 farklı İPC söz konusu ise bu durumda bu kişinin kumarbaz olduğuna dair her tür şüpheden ari bir kanaat oluşabilir görüşündeyim.

Çocuk iken yani henüz 18 yaşından küçük iken işlenilen suçların ne güvenlik soruşturmasına ne de bir başka mecrada hakkınızda bir hüküm, yargı, karar alınması üzere kullanılması hukuka uygun OLMAYACAKTIR. Çünkü gerek Çocuk Koruma Kanunu gerekse Adli Sicil Kanunu ve birtakım uluslararası sözleşmeler sebebiyle böylesi bir hareket adil olmayacaktır. Siz de mesela çocuk iken hırsızlık suçu işlediğiniz için güvenlik soruşturmasından-arşiv araştırmasından elendiyseniz dava açma hakkınızın olduğunu ifade etmek isterim. 18 Yaş Altı Sicil Kaydı Güvenlik Soruşturmasında Çıkar Mı? Memnu Hak İadesi Süreci başlıklı şu yazımız; uygulamada sıklıkla karşımıza çıkan “adli sicil” kaynaklı elenmelere yönelik dava prosedürü ve sonrasında memuriyet süreci için yapılacakları” anlatmaktadır. Arkadaşlar şunu asla unutmayın çocuk toplumdaki en savunmasız ve en masum birey olduğu kadar aynı zamanda en çok hata yapma potansiyeline sahip bireydir.

Mesela kişi hakkında farklı tarihlerde işlenildiği iddia edilen “kumar oynama” kabahatinden 4 farklı İPC söz konusu ise bu durumda bu kişinin kumarbaz olduğuna dair her tür şüpheden ari bir kanaat oluşabilir görüşündeyim. Biliyorsunuz ki bir ceza yargılamasında beraat ya da mahkumiyet yahut HAGB/KDAE kararlarının yanında “düşme” kararı da verilebilmektedir. Bu türden düşme kararları çeşitli sebeplerden ötürü verilebilmektedir. En yaygın düşme kararı sebebi ise “zamanaşımı” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun haricine “şikayetten vazgeçme” ya da “kanunda suç olmaktan çıkarılma“, “zararın giderilmesi yahut eski hale getirme” gibi sebeplerde davanın düşmesi sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Mesela “imar kirliliğine neden olma” suçunu ele alalım. Malumunuz bu suçun temel hali 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır.

Tabii ki bu sorunuza en iyi cevabı; dava açtıktan sonra tebligatlar, müzekkereler ve incelemeler için gereken ortalama 6 aylık bir yargılama süresi geçtikten sonra alabileceksiniz. Elbette o aşamaya kadar kafayı yememeniz için ihtimalleri buraya sıralıyorum ve inceliyorum. Listeye geçmeden önce en sık sorulan sorulara değinmek istedim. Şu aşağıdaki görsellerden ulaşabilirsiniz bu sorulara. Değerli okurlar; hani gece yatağa girdiğinizde, sabah uyanıp tuvalette ihtiyaç giderirken, yemek yediğinizde, çay içtiğinizde, ufuklara boş boş baktığınızda; kısacası şu zamanlarda hemen hemen her gün, her saat düşündüğünüz “Neden?

Esasında “saçma, tuhaf ve mantıksız” ama yine de şu şartlar altında normal. Ceza Ertelemesi ne yazık ki HAGB’den daha tesirli ve etkili bir karardır. Çünkü ceza ertelemesi sizin adli sicil kaydınızı ne yazık ki korumayacaktır. Sadece cezanın kendisinden bir defaya mahsus alıkoyacaktır. 2 yıl ve üstü mahkumiyette söz konusu olmayan ve 3 yıl uslu durulması şartıyla cezanın çekilmeksizin tamamlanmış sayılmasına yol açan ceza erteleme kararları güvenlik soruşturmalarında-arşiv araştırmalarında karşımıza olumsuzluk/ red sebebi olarak çıkmaktadır. Bu aşamada belirtmek isterim ki aile etkisi yeni kanun ile kanunda yer edinmemektedir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.